
Bezbednost u distributivnim centrima – pre svega

Iako su distributivni centri kao važan segment industrije logistike i transporta oduvek bili u centru pažnje logističke industrije, ove godine, zbog povećanja obima online prodaje, postaju goruća tema.
Menadžeri skladišta i direktori distributivnih centara bili su prinuđeni da preko noći obezbede dvostruku veću izlaznost artikala, sa postojećim kapacitetom, opremom i resursima.
Veliki broj kompanija ovu situaciju rešava povećanjem produktivnosti brojnim tehnološkim intralogističkim inovacijama, ali se slobodno može reći da je najveći teret pao na radnike u skladištima. Ta činjenica obavezuje menadžere da obezbede bezbedno okruženje za skladišne operacije, kako bi se sprečile nesreće i oštećenja opreme i robe.
Bezbednost u regalnom skladištu
Pored direktiva Zakona o bezbednosti i zdravlju na radu, standard SRPS EN 15635:2011 (Čelični nepokretni sistemi za skladištenje – Primena i održavanje opreme za skladištenje) zahteva kontrolu i inspekciju skladišne opreme, a sertifikat za inspekciju opreme i obuku zaposlenih poseduje firma Beologistika doo iz Novog Sada.
Pored periodične kontrole skladišnih sistema i provere da li su pogodni za redovnu upotrebu, dokaz da je skladište u skladu sa najnovijim zakonom za bezbednost radnog okruženja i zaštitu od novonastale pandemije, presudno je za nesmetano obavljanje skladišnih operacija i sigurnost zaposlenih.
Široki asortiman dodatne opreme služi za zaštitu skladišnih sistema od udara viljuškara, ali takođe može poslužiti i kao jednostavan alat za podelu zona u skladištu, koji lako može označiti pristupe i saobraćajne putanje, pomažući u sprovođenju propisanih mera socijalnog distanciranja.
Dodatna oprema uključuje pregrade od kružnih profila, zaštite stubova i bokova regala od metala ili plastike, mreže iza regala za sprečavanje pada palete, mreže na paletnim nivoima za sprečavanje propadanja palete, sigurnosne vertikalne ograde i dr.
Zaštitna oprema može biti dizajnirana za specifične potrebe i u potpunosti prilagođena osnovi i rasporedu opreme unutar objekta – bilo da je potrebna zaštita skladišnih ili proizvodnih sistema od udara viljuškara ili drugih transportnih sredstava, ili za obezbeđivanje urednog pristupa i razdvajanja saobraćajnih puteva zaposlenih.
Kovid-19 i socijalno distanciranje u distributivnim centrima
U vreme kada čitavim svetom vlada pandemija korona virusa, slobodno možemo reći da je socijalno distanciranje jedna od nezaobilaznih mera koja vodi bezbednom poslovanju. Međutim, u toku radnog dana, izuzetno je teško a ponekad i nemoguće održavati sigurnu razdaljinu od 2 metra između zaposlenih.
Ovu meru je posebno teško sprovesti u proizvodnim pogonima, skladištima, distributivnim centrima i sličnim prometnim objektima gde zaposleni prelaze kilometarski uske prolaze, udaljene skladišne prostore i pretrpane zone za utovar i istovar robe.
S obzirom na ovakve radne okolnosti, u sklopu kolektiva, moguća je pojava anksioznosti i nesigurnosti pa samim tim i izbegavanje potencijalno opasnih situacija koje rezultuju nedolaskom na posao. Upravo iz tog razloga, kompanije rade sve što je u njihovoj moći kako bi na vreme prepoznale i umanjile sve potencijalne scenarije tzv. “bliskog kontakta”, pružile adekvatnu prevenciju i zaštitu i tako osigurale sigurno radno okruženje.
U distributivnim centrima se najčešće koriste dve metode – korišćenje softverskog rešenja i postavljanje fizičkih barijera.
Kompanija Zebra Technologies je za 4 nedelje od ideje kreirala rešenje koje radi u realnim uslovima pod nazivom Zebra Motion Works koje:
- Upozorava zvučnim signalom ukoliko se smanji bezbedna razdaljina od 2m.
- Obezbeđuje način za praćenje situacija kada je neophodno da zaposleni, iako na bezbednoj udaljenosti, treba da provedu duži vremenski period zajedno.
- Snima ostvarene bliske kontakte za eventualnu potrebu ciljanog traženja kontakata.
Drugi način je usmeravanje putanje radnika u distributivnim centrima zaštitnim barijerama u cilju izbegavanja putanja sa drugim radnicima, kao što je predložila kompanija Dexion, globalni dobavljač skladišnih rešenja.
U svakom slučaju, rešenja postoje i neophodno ih je što pre implementirati i održavati, kako bi se skladišne operacije odvijale efikasno i bezbedno, na zadovoljstvo svih učesnika u lancu snabdevanja.
Za sve dodatne informacije kontaktirajte kompaniju Beologistika doo
Beologistika doo
Augusta Cesarca 18
21000 Novi Sad
Telefon: +381 21 661 2523
Mobilni: +381 60 043 4500
E-mail: office@beologistika.rs
Web: www.beologistika.rs