
Održan Webinar “Dijalog sa Upravom carina”

Online “Dijalog sa Upravom carina” održan je juče u okviru zajedničke inicijative Komore italijansko-srpskih privrednika, Francusko-srpske privredne komore, Nemačko-srpske privredne komore i Japanske Poslovne Alijanse u Srbiji. Prvi od 4 planirana događaja sa srpskim institucijama od značaja za privrednike u cilju uspostavljanja kontinuiranog dijaloga privrede i zvaničnih institucija.
Na samom početku događaja učesnike su pozdravile predstavnice 4 bilateralna udruženja, Sanja Ivanić direktorka Francusko-srpske privredne komore, Doris Danilović zamenica direktora Nemačko-srpske privredne komore, Danijela Čabarkapa, direktorka Japanske poslovne alijanse u Srbiji i Mirjana Kojić, direktorka Komore italijansko-srpskih privrednika, koja je bila i moderator ovog skupa. Okupljene kompanije su imale priliku da se informišu i upoznaju sa aktuelnostima i novinama u radu Uprave koje je predstavila Nataša Mirković, načelnik Odeljenja za carinske procedure, i isto tako dobiju konkretne odgovore na njihova pitanja.

Širok spektar tema dijaloga uvrstio je carinske propise, sistem carinskih odluka, AEO carinska pojednostavljenja, proces digitalizacije – AIE i AES, izmenu carinskih propisa u tranzitnom postupku, pojednostavljenja koja se odnose na stavljanje robe u carinski postupak u uvozu i mnoge druge.
Ispred Uprave carina su direktno i koncizno na pitanja odgovarali čelnici sektora i to Nataša Mirković, načelnik odeljenja za carinske procedure, potom Jasminka Gajić načelnik odeljenja za TARIS, Predrag Arsić iz sektora za informacione i komunikacione tehnologije, Aleksandra Ilić, načelnik Odeljenja za OPS i pojednostavljene carinske procedure, Tanja Sentić, Vladimir Filipović i Željko Popović iz sektora za tarifske poslove i Marija Ercegovac iz sektora za finansijske, investicione i pravne poslove.
Izdvajamo 2 pitanja i odgovora za koje smo ocenili da su najrelevantniji za čitaoce našeg portala:
- Kada možemo očekivati digitalizaciju procesa Uprave carina? (odgovara Predrag Arsić – sektor za informacione i komunikacione tehnologije)
“Digitalizacija, u širem smislu je započeta davno (polovinom 90-ih godina), kada je pušten u rad Informacioni sistem. Taj sistem se stalno unapređuje, prateći potrebe spoljnotrgovinske zajednice, ali i tehničkih i digitalnih novina, pa tako imamo – elektronsko podnošenja deklaracija uz korišćenje sertifikovanih elektronskih potpisa, implementacija kućnog carinjenja, zatim, dodatne elektronske servise – analitika stanja bankarskih garancija, zaštita prava intelektualne svojine… Značajan korak bila je i implementacija zajedničkog transportnog postupka.
Međutim,ako se pod digitalizacijom smatra bezpapirno poslovanje Uprave Carina, moramo reći da posedujemo određeno iskustvo i infrastrukturu, ali, sada i podršku u carinskom zakonu, tako da smo spremni da započnemo projekte za potpunu digitalizaciju procesa, ali digitalizacija mora biti realizovana postepeno – 1 po 1 proces, ali ne možemo dati tačan datum za završetak digitalizacije procesa. - Kriterijumi za dobijanje umreženog referata tj. prisustvo carinskih službenika kako bi se privredi olakšalo poslovanje? Koji je broj podnesenih carinskih dokumenata i koje vrste neophodan kako bi se stekli uslovi za zahtev ka UC za prisustvo carinskih službenika u prostorijama uvoznika? (Odgovara: Aleksandra Ilić, načelnik Odeljenja za OPS i pojednostavljene carinske procedure)
Pojednostavljenje postupka uvođenjem digitalnog poslovanja je cilj Uprave carina, a ne povećavanje broja umreženih skladišta. Ali, konkretan odgovor je da je 2016. je donet pravilnik koji kaže:
– 1. Podnosilac zahteva mora imati AEO sertifikata i za carinska pojednostavljenja i za sigurnost i bezbednost.
– Od 12 meseci koje prethode podnošenju zahteva, u konkretnom skladištu, mora imati najmanje 11.000 podnetih sažetih deklaracija i deklaracija za skladišno carinjenje, zatim,
– Da je kladište tehnički osposobljeno u smislu da postoji mogućnost elektronskog povezivanja s upravom carina,
– Da su obezbeđene prostorije za rad carinskog službenika,
– Da u periodu od 12 meseci koji prethode podnošenju zahteva nije počinio teži prekršaj carinskih propisa.
– Takođe, važno je da ispostava u čijoj je nadležnosti to skladište ima dovoljno kadrova da može da obezbedi i podrži rad umreženog carinskog skladišta.
Ako želite da poslušate odgovovre na sva pitanja (možete ih pročitati klikom OVDE , kliknite na sliku ispod i pogledajte i poslušajte snimak kompletnog Online događaja Dijalog sa Upravom carina

Svesni značaja ovakvih inicijativa za obe strane, Dijalozi sa institucijama se nastavljaju u organizaciji navedene 4 bilateralne organizacije i podsećaju da konkretan i konstruktivan dijalog privrede i institucija može doprineti još uspešnijem poslovanju lokalnih i međunarodnih kompanija u Srbiji.